Vzgoja gozdnih sadik
V drevesnici Omorika vzgajamo sadike gozdnega drevja za obnove s sadnjo, sanacije po ujmah, sanacije zasmrečenih gozdov itd. za skoraj 2/3 površine slovenskih gozdov v zasebni lasti in v lasti Republike Slovenije. S sadikami v celoti oskrbujemo območne enote zavodov za gozdove: Celje, Maribor, Nazarje, Slovenj Gradec, Bled, Kranj, Murska Sobota, del Tolmina, del Ljubljana. Za slovenske gozdove na leto vzgojimo poprečno okoli 500.000 sadik (pred letom 1990 od
1.500.000 do 1.800.000 sadik letno), od tega približno 55% sadik listavcev.
Vse sadike se vzgajajo iz semenja nabranega iz dreves rastočih v kvalitetnih na terenu izločenih t.i. semenskih sestojih.
Od iglavcev vzgajamo: smreko, rdeči in črni bor, jelko, macesen, duglazijo…, od listavcev pa: bukev, gorski in ostrolistni javor, lipo, divji kostanj, pravi kostanj, jerebiko, gaber, črno jelšo, divjo hruško, lesniko, divjo češnjo, hraste (dob, graden, rdeči hrast), oreh, brek, skorš,…
Ciklus vzgoje traja od 3 do 5 let. Pri listavcih je najpogostejša vzgojna oblika 1/2, kar pomeni, da je sadika rasla eno leto, kot semenka po presaditvi pa še dve leti, kot presajenka. Pri iglavcih pa se uveljavljajo različne vzgojne oblike, glede na intenzivnost rasti. Pri smreki, jelki in duglaziji je običajna vzgojna oblika 2/2 in 2/3, pri ostalih iglavcih pa se uporablja večinoma vzgojna oblika 1/2.