Dela na vrtu v mesecu marcu

Marca je lahko že prava pomlad prav tako pa je lahko še zima. Od tega je odvisno kakšna dela bomo opravljali na vrtu. Vendar je velika verjetnost, da bomo lahko že marca začeli s sajenjem raznih rastlin: od dreves, grmovnic do trajnic.

Počakati moramo, da se zemlja osuši, potem pa lahko začnemo s sajenjem in presajanjem rastlin.

To je čas, ki je zelo primeren za sajenje ali presajanje rastlin, ki imajo golo korenino, ker so v fazi mirovanja. Vendar moramo biti pazljivi pri prenosu rastlin. Korenine morajo biti zaščitene pred soncem in vetrom. Potrudimo se, da bo čas od izkopa sadike do posaditve čim krajši.

Pomembno pri sajenju rastlin (ne glede na vrsto) je, da je sadilna jama dovolj velika. Sadilna jama mora biti vsaj enkrat večja kot so korenine, tako da lahko korenine lepo razporedimo po jami in jih ob stresanju sadike postopoma zasipavamo. Ko je rastlina posajena, moramo zemljo še dodatno potlačiti, tako, da ob koreninah ni zračnih žepov v katerih se bi lahko korenine sušile.

V primeru, da imamo slabo zemljo, moramo v sadilno jamo dodati boljšo zemljo in gnojilo, ki bo ugodno vplivalo na rast in razvoj rastlin.

Pri sajenju moramo biti pozorni na to, da ne bomo sadik posadili pregloboko. Za veliko večino sadik velja, da jih sadimo tako globoko kot so rasle v drevesnici (kar se na sadiki lepo vidi).

Ob saditvi sadnih sadik ali večjih dreves moramo sadike dodatno učvrstiti s sadilnimi količki.

Da zavarujemo zemljo pred prevelikim izhlapevanjem, lahko ob posajene sadike dodamo zastirko.

Po sajenju moramo rastline temeljito zaliti.

Marec je enako primeren za presajanje vseh rastlin, ki imajo balo ali so v loncih. Postopek saditve je podoben.

V primeru, da nam je v jeseni zmanjkalo časa in nismo porezali suha stebla trajnic lahko to storimo sedaj. Lahko začnemo z obrezovanjem grmovnic, ki bodo cvetele poleti.

Marca lahko tudi pognojimo že posajene rastline. Raje dajmo rastlinam večkrat manjšo dozo gnojila, kot enkrat preveč, saj jim lahko s tem le škodimo. Rastline gnojimo z gnojili, ki so primerna za gnojenje določenih rastlin.

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za sporočilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013, je prinesel nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, varnosti...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje...). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (uporabniško ime, jezik, regijo...) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov nastavite tako, da piškotkov ne sprejemajo.

Za informacije o zmožnostih posameznih brkljalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

Drevesnica Omorika d.o.o.