Pogozditev Rožnika (sobota 11. april, 2015)
Konec meseca januarja in v začetku meseca februarja leta 2014 je skoraj celotno Slovenijo prizadel žled. Žledu se je izognilo le Pomurje, Primorska in del Štajerske. Žled je prizadel okoli 51% od 1,2 milijona ha celotne površine gozdov Slovenije. V tej naravni ujmi je bilo v naših gozdovih uničenih ali poškodovanih nekaj več kot 9 milijonov m3 dreves, od tega približno 65% listavcev. Do sedaj je bila pospravljena približno 1/3 lesne mase. Kljub veliki površini poškodovanih gozdov, je umetna obnova predvidena le na približno 900 ha površine.
Naši gozdovi imajo precejšnjo sposobnost samoobnove. Zaradi velike presvetljenosti gozdov, kot posledice žledoloma se je pričelo precejšnje pojavljanje plevela in invazivnih drevesnih ter grmovnih vrst, kar onemogoča naravno obnovo. Prav slednje se je pojavilo tudi na pobočjih Rožnika. To je bil tudi povod, da se je mestna občina Ljubljana (MOL) ob sodelovanju Zavoda za gozdove Slovenije (ZGS) in drevesnice Omorika d.o.o. iz Mute odločila, da del površin gozdov v lasti MOL umetno obnovi z izbiro rastišču primernih drevesnih vrst. Istočasno je potekala akcija tudi v Zajčji dobravi in na pobočjih Golovca. Del sadik in zaščite (Rožnik in Zajčja dobrava) je financirala MOL, del (Golovec) pa ZGS. Z akcijo 'Obnovimo slovenske gozdove' so taborniki, gozdarji in prostovoljci že jeseni leta 2014 uspešno pogozdili del Rožnika. Akcija obnove teh gozdov se bo nadaljevala tudi v naslednjih za saditev primernih časovnih obdobjih.
Uslužbenci mestne uprave, javnih podjetij in zavodov, ki delujejo pod okriljem MOL so skupaj s strokovnimi delavci ZGS v soboto 11. aprila 2015 ponovno stopili v akcijo saditve dreves in s tem hitrejšo obnovo gozdov po lanskem žledolomu. Pridružili so se jim tudi župan MOL g. Zoran Jankovič, otroci nekaterih ljubljanskih osnovnih šol in vrtcev s spremljevalci ter prostovoljci. Saditev je potekala pod nadzorom strokovnih delavcev ZGS in drevesnice Omorika d.o.o., ki so skupaj dajali napotke ob saditvi. Še pred tem se je morala površina predvidena za pogozditev tudi pripraviti. Odstranit so morali invazivne drevesne in grmovne vrste ter nekoliko odstraniti nadležni plevel. Na vseh lokacijah je bilo posajenih 3.950 sadik iglavcev in listavcev od katerih je Omorika d.o.o. donirala 300 sadik bukve.
Ljubljana je pred kratkim prejela naziv Zelena prestolnica Evrope 2016 in ima namen letos ter prihodnje leto na predvidenih območjih posaditi 12.089 novih sadik. Ta saditev na vseh lokacijah je spadala pod to akcijo, ki se bo nadaljevala letošnjo jesen kot tudi v naslednjem letu.
Besedilo: Tanja Planinšek, ing.vrt., in Vladimir Planinšek, ing.vrt.
Fotografije: Marija Herman-Planinšek