Kako razlikujemo znake med stresom in boleznimi na rastlinah

Pri olesenelih rastlinah na splošno se veliko krat zgodi, da spregledamo znake stresa. Veliko krat jih celo zamenjamo za bolezenske znake, ki pa jih je pri rastlinah veliko. Pravilno postavljena diagnoza je največkrat pomembna za nadaljnjo ravnanje oziroma ukrepanje. Preprečitev stresa pri rastlinah je veliko lažja kot kasnejše odpravljanje poškodb.

Razumevanje oziroma prepoznavanje simptomov stresa - na kaj biti pozoren in kako zmanjšati posledice – nam pomaga ustvariti 'fit' vrt oziroma rastline.

Izbira prave rastline za pravo mesto v vrtu, zagotovitev dobrih rastnih pogojev in nadaljnja oskrba rastline so pogoji, ki nam bodo zagotovili dobre rezultate ter lepo rast rastlin.

V nadaljevanju članka bo opisanih samo nekaj znakov stresa pri rastlinah. Nekateri so nam dobro znani, drugi so lahko za rastlino usodni. Vsaj nekaj od njih pa jih je dobro poznati, da lahko rastlinam še pravočasno pomagamo.

Delno porjaveli listi ali rjave konice listov lahko nakazujejo na pomankanje vlage, poškodbe od vetra ali slabo vraščenost. Največkrat so nagnjeni k takim poškodbam mladi listi in konice vej ter tudi na novo posajene rastline. Takšne poškodbe na listih najdemo veliko krat na rastlinah, ki imajo zelo fine in močno narezljane liste (npr.: Acer pamatum 'Dissectum' in podobni). Takšnemu stresu se lahko izognemo tako, da:

  • Mlade oziroma na novo posajene rastline dobro zalivamo (vsaj dvakrat tedensko v času suhega vremena). Kako dolgo bomo takšni rastlini pomagali z zalivanjem je odvisno od same rastline, mesta kjer smo rastlino posadili in pogojev, ki jih ima za rast.
  • Je rastlina posajena v zavetni legi, zaščitena pred vetrovi.
  • Rastlino dobro posadimo, da se bo lahko najboljše vrastla. Najbolje pa je izbrati rastline, ki so prilagojene na rastne razmere, ki jih imajo.

Rjavi ali rumeni listi lahko nakazujejo na sušo oziroma pomankanje vode ali izpostavljenost premočnemu soncu ali pa je to le del procesa pri rastlini (npr. zimzelene rastline se čistijo in odmetavajo stare liste/iglice, da naredijo prostor za nove). Lahko pa je to znak napada bele plesni. V tem primeru moramo napadene oziroma poškodovane liste oziroma dele rastline odstraniti in jih uničiti.

Črnenje listov je lahko pokazatelj, da so rastline prekomerno založene z vlago (zastajajoča voda). Tudi če rastlino izkopljemo, so znaki zasajajoče vode vidni na koreninah – korenine so modre do črne barve. Pogosto zastajajočo vodo spremlja tudi vonj po kislem tako pri zemlji kot koreninah (spominja na vonj gnitja). Črnenje listov pa je lahko tudi znak napada fitoftorine sušice vejic (Phytophthora ramorum).

Probleme z zastajajočo vlago lahko rešimo tako, da naredimo dranažo in tako omogočimo odtekanje odvečne vode. Težavo lahko rešimo tudi tako, da grede nekoliko dvignemo in s tem odmaknemo korenine od zastajajoče vode. Če vemo, da nam na določenem predelu vrta voda stalno zastaja in ne odteka, si na takšnem mestu posadimo rastline, ki jim zastajajoča voda ne povzroča težav.

Rjavenje poganjkov je lahko zaskrbljujoče. Vzrok je lahko pri koreninah ali na deblu nižje na rastlini, ki onemogoča rastlini, da bi se preskrbela z vlago. Takšne poškodbe lahko nastanejo tudi zaradi mehanskih poškodb (npr. okopavanje). Vzrok za rjavenje poganjkov je lahko tudi v pozni pozebi. Pri nekaterih rastlinah lahko to rešimo tako, da izrežemo poškodovane dele rastline in tako tudi spodbudimo novo rast. Rjavenje poganjkov pa povzročata tudi hrušev ožig (Erwinia amylovora) in glive iz rodu Verticillium.

Rjavenje oziroma odmiranje celotne rastline lahko povzroča več dejavnikov. Vzrok je lahko na koreninah ali pa poškodbe na deblu. Rastline lahko rjavijo in odmirajo tudi zaradi ne skrbi oziroma premajhni skrbi po saditvi. Poškodbe na rastlinah in s tem odmiranje rastline lahko povzročimo tudi s kosilnicami (košnja preblizu debla) ali s košnjo s kosilnico na nitko. Poškodbe na deblu povzročajo tudi zajci in druge živali. Prav tako lahko celotna rastlina odmre zaradi zastajajoče vode. Odmiranje rastline povzročajo tudi gobe mraznice in pa gnitje korenin, ki jo povzročajo patogeni iz rodu Phytophthora.

Odmiranje celotne rastline lahko preprečimo, da:

  • Jo dobro posadimo in imamo skrb zanjo (vsaj dve leti po saditvi).
  • Ne kosimo preblizu rastline. To lahko rešimo tudi z izdelavo kolobarja okoli rastline ali postavitvijo plastične zaščite (npr. plastične cevi) na deblu v višini vsaj 30 cm. Plastične zaščite morajo biti postavljene vse skozi pri rastlinah, kjer se vedno kosi s kosilnicami na nitko.
  • Preprečimo dostop zajcem in ostalim živalim s postavitvijo preprek (ograje ali zaščitne mreže okoli rastlin).
  • Posadimo rastline v nekoliko dvignjene grede, da niso korenine v mokrih tleh ali pa poskrbimo za odvodnjavanje.

Če želimo imeti lep vrt s 'fit' rastlinami, moramo biti vse skozi pozorni, da lahko pravočasno ukrepamo in preprečimo poškodbe na rastlinah. Žal obstajajo določene poškodbe, ki se jih niti rastline ne morejo braniti in tudi mi jim ne moremo pomagati. Zato pa opazujmo rastline in poskušajmo ukrepati pravočasno. Velja pravilo, da se ob napadu kašnih bolezni ali škodljivce glede nadaljnjih ukrepov posvetujmo s strokovnjaki.

 

Zapisala: Tanja Kozar Planinšek, ing.vrt.

Foto: svetovni splet

 

Viri:

Poškodbe na sleču (Rhododendron sp.) zaradi fitoftorine sušice vej

Poškodbe na sleču (Rhododendron sp.) zaradi fitoftorine sušice vej

Odmiranje celotne rastline lahko povzroči tudi goba mraznica

Odmiranje celotne rastline lahko povzroči tudi goba mraznica

Sušenje konic listov zaradi poškodb od vetra

Sušenje konic listov zaradi poškodb od vetra

Znaki hruševega ožiga na jablani

Znaki hruševega ožiga na jablani

Znaki pozne spomladanske pozebe na listih ginka

Znaki pozne spomladanske pozebe na listih ginka

Znaki pozno pomladanske pozebe na hostah

Znaki pozno pomladanske pozebe na hostah

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za sporočilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013, je prinesel nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, varnosti...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje...). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (uporabniško ime, jezik, regijo...) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov nastavite tako, da piškotkov ne sprejemajo.

Za informacije o zmožnostih posameznih brkljalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

Drevesnica Omorika d.o.o.