Kaj lahko naredimo danes za boljši in čistejši jutri
Vsako leto poslušam kako iz različnih virov prihajajo opozorila:
- da je potrebno nekaj narediti za bolj čisto okolje,
- da je potrebno omejiti uporabo predmetov, ki imajo zelo dolgo dobo razkrajanja,
- da je potrebno zmanjšati ogljični odtis in poskušati kupovati lokalno,
- da je potrebno uporabljati materiale, ki so okolju prijazni,
- da je potrebno namesto plastičnih vreč, uporabljati tiste, ki so za večkratno uporabo ali pa so bio-razgradljive,
- da naj posadimo kakšno rastlino (drevo, grma, trajnico) in s tem poskrbimo za bolj čist zrak,…
… in še bi lahko naštevala.
Žalostno je gledati po televiziji, brati v časopisih ter na spletu in poslušati po radiu kako vsak dan izgine del zelenega planeta in s tem tudi kakšno življenje, kakšna rastlina. Tako velike korporacije, ki strmijo samo k dobičku, uničujejo naš planet. Tudi nas ljudi so razvadili, da moramo določene stvari imeti zavite v plastiko, da moramo iz trgovine priti s plastično vrečko,…. Zato je sedaj čas, da se zamislimo in poskušamo začeti delati prve korake v pravo smer in se potruditi, da bodo tudi naši zanamci lahko uživali v zelenem in čistem okolju in s tem tudi planetu. Imamo samo en planet in potrebno ga je zaščititi.
Zmanjšajmo ogljični odtis
Pred časom sem zasledila kako izginjajo t.i. pljuča sveta – Amazonski deževni gozd. Zaradi interesov velikih korporacij izginjajo pomembni habitati in s tem se lahko poruši tudi naravno ravnovesje.
Ko vrtnariš že avtomatično vlagaš v prihodnost. Ko seješ, razmnožuješ in sadiš delaš nekaj za svoje veselje – da lahko uživaš v cvetju, rasti rastlin naslednjo sezono, naslednje leto, naslednje desetletje in ob nekaterih drevesih in grmih lahko uživajo tudi še naslednje generacije.
Na primer sadno drevo, ki ga posadimo sedaj in je komaj kaj večje od naših otrok, bo nosilo plodove za naše vnuke. Prav tako s saditvijo dreves prispevamo k zaščiti in k boljšemu okolju – bolj čistemu in lepšemu planetu. Pomembno je, da vsi poskušamo zmanjšati naš ogljični odtis in drevesa pri tem igrajo pomembno vlogo, saj vežejo škodljiv ogljik iz atmosfere, da ga porabijo za svoje naravne procese.
Izraz 'ogljični odtis' (angleško: 'crabon footprint') uporabljamo za ponazoritev količine izpustov ogljikovega dioksida (CO2) in drugih toplogrednih plinov, za katero sta odgovorna posameznik ali podjetje oz. organizacija. Ogljični odtis lahko izračunamo za dejavnost, dogodek in izdelke ter posameznike, za vsako gospodinjstvo.
Pomembno bi bilo, da bi si lahko v naša domovanja namestili merilce porabe energije, ki nam bi pokazali kje po nepotrebne potrošimo največ. S tem bi se lahko prilagodili in zmanjšali naš ogljični odtis.
Začnimo pri sebi z majhnimi koraki
Vsi že nekako vemo kako pomembne so majhne prilagoditve, da zaščitimo zemeljske vire. Začnemo lahko že s tem, da namesto, da se z avtomobilom odpeljemo do trgovine, gremo peš ali pa se peljemo s kolesom. In namesto plastične vrečke, vzamemo s seboj vrečko, ki jo lahko večkrat uporabimo. Če je le možno, si posadimo svojo zelenjavo in lahko tako uživamo v domačih pridelkih.
Še sama se spomnim, da smo včasih v trgovinah lahko dobili mleko v steklenicah, ki smo jih potem prinašali nazaj v trgovine ter zamenjali in ob tem dobili listek koliko manj plačaš. Skratka je bila to nekakšna reciklaža. Prav tako se spomnim, da smo v trgovinah in na tržnicah dobili sadje in zelenjavo postreženo v papirnatih vrečkah. Sedaj pa so vsepovsod ne-plačljive plastične vrečke v katere si lahko zložimo sadje in zelenjavo.
Sama sem si kupila vrečke za sadje in zelenjavo za večkratno uporabo. Prav tako pa sem si sama iz trpežnega blaga zašila nakupovalno vrečko. Vedno ko grem v trgovino s sabo vzamem te vrečke, da jih ne kupujem. Res se še zgodi včasih, da tu pa tam vzamem kakšno plastično vrečko za sadje in zelenjavo, a se trudim, da čim manjkrat. Morda se mi zdi, da s takšnimi dejanji ne prispevam veliko k bolj čistemu planetu, a z majhnimi dejanji in s korakom za korakom lahko naredimo veliko za naš planet.
V revij The Garden sem zasledila, da so v Veliki Britaniji začeli akcijo, kjer si lahko ljudje vgradijo pametne metre. Z njim lahko vidijo koliko energije (elektrika, voda, ogrevanje,…) potrošijo in kje lahko potrošnjo zmanjšajo ter tako tudi prihranijo. Izračunali so, da če bi se pametne metre vgradilo v vse domove v Veliki Britaniji, bi zmanjšali ogljični odtis za toliko, da bi lahko posadili 10 milijonov dreves vsako leto do leta 2030.
Vzgajajmo tudi otroke
Pomembno je tudi, da naše otroke učimo kaj lahko naredijo za čisto in zeleno okolje. Že pri majhnih je potrebno začeti, da jih vzgojimo v odgovorne ljudi, ki bodo skrbeli za okolje in naravne vire izkoriščali v normalnih merah. Lahko bi še napisala veliko, a moramo začeti sami pri sebi in potem z majhnimi koraki vzpodbujati tudi druge k takšnim dejanjem. Vsekakor pa je velik pomen na mlajših generacijah, ki že lahko začnejo delati korake v pravo smer. Mi pa smo tisti, ki jim jo lahko tudi pokažemo.
Zapisala: Tanja Kozar Planinšek, ing.vrt.
Foto: Tanja Kozar Planinšek