Pomladne zasaditve

Po dolgem zimskem spancu smo vsi željni daljšihdnevov in toplih sončnih žarkov. Ljubitelji rastlin pa komaj čakamo, da se v naravi pokažejo prvi znaki življenja – prvi cvetovi, prvi listi,….

Takrat si marsikdo zaželi, da bi na vrtu imel kakšen kotiček, ki bi ga popestrile rastline s prvimi pomladanskimi cvetovi. V tokratnem članku vam bom predstavila nekaj kombinacij, ki jih lahko uporabite v vrtu. Pri tem je potrebno upoštevati, da je določenim rastlinam potrebno odmeriti primeren prostor, da bodo lahko normalno rastle.

 

Zasaditev za kislo zemljo

Prva kombinacija je primerna za saditev pod iglavci oziroma nekje, kjer je zemlja kisla, saj so rastline, ki sem jih izbrala kislo ljubne (za rast potrebujejo kislo zemljo). Le-te rastline potrebujejo tudi nekaj zavetja (senca, pred vetrom) in dovolj vlage. Izbrane rastline so: sleči (Rhododendron sp.), spomladanske rese (Erica carnea – različne sorte), japonske azaleje (Azalea japonica) ali listopadne azaleje (Azalea sp.) ali japonski pieris (Pieris japonica). Izberemo sleče, ki dosežejo približno enake dimenzije, da ne pride do preraščanja in nezaželene konkurence. Potrebno je tudi paziti, da izberemo podobne barve ozirom barvno kombinacijo, ki ne bo preveč vsiljiva oziroma vpadljiva. Sama bi izbrala nekoliko višje rastoče in zato jih postavimo v ozadje (npr. sorte 'English Roseum', 'Schneebukett', 'Nova Zembla'). Prednje posadimo japonske azaleje ali listopadne azalje (če se odločimo zanje, izberemo barve, ki se bodo skladale s sleči) ali japonske pierise. Lahko pa uporabimo tudi kombinacijo vseh prej naštetih rastlin. Prednje pa posadimo še spomladanske rese v podobnih barvnih odtenkih.

 

Večje grmovnice in čebulnice

Naslednja kombinacija rastlin, je sestavljena iz nekoliko večjih grmovnic, zato je v vrtu potrebnega nekoliko več prostora. Izbrane grmovnice so: šmarna hrušica (Amelanchier lamarckii), katsura ali cercidifil (Cercidiphyllum japonicum) in dren (Cornus mas). Med vsako grmovnico je priporočljiva razdalja vsaj 2 m, da bodo imele dovolj prostora za razrast. Lahko jih posadimo v ravno vrsto, če pa je prostora dovolj, jih lahko tudi posadimo v rahlem cik-caku. Ker je pod njimi dovolj prostora, lahko posadimo tudi kakšne trajnice ali nižje rastoče grmovnice. Če pa želimo čisto pomladansko vzdušje, se lahko posadijo narcise ali različni spomladanski žafrani.

 

Barvna učinkovitost

Pri naslednji kombinaciji rastlin sem izbrala močnejše barve (rumena, rdeča, oranžna). Izbrane rastline so: forzicija (Forsithya x intermedia), japonske kutine (Chaenomeles japonica, Chaenomeles x superba 'Nicoline'), narcise (Narcissus sp.) in tulipane (Tulipa sp.). V ozadju posadimo največ tri forzicije v razmaku enega metra do 1.5 m. Prednje se posadijo japonske kutine (v odmaknjenosti vsaj enega metra) – levo in desno navadna japonska kutina, med njima pa sorta 'Nicoline'. Pred nasad, med nasadom in pod nasadom se posadijo narcise, ki naj bodo v rumeni barvi, če pa želimo, da se barve nekoliko umirijo, pa se posadijo narcise z belimi cvetovi. Posadimo tudi nekaj tulipanov, ki so lahko rumene ali rdeče barve ali pa posadimo kar tulipane obeh barv.

 

Belo z vijolčnim pridihom

Naslednja kombinacija je popolnoma bela z manjšim pridihom vijolične. Tudi za to kombinacijo rastlin potrebujemo v vrtu več prostora. Izbrane rastline so: magnolije (Magnolia liliflora 'Nigra', Magnoliastellata), japonska kutina (Chaenomeles speciosa 'Nivalis'), bele narcise (Narcissus sp.) in beli žafrani (Crocus sp.). Na sredino posadimo lilijsko cvetno magnolijo, levo in desno pa po eno zvezdasto magnolijo. Med magnolijami naj bo vsaj 2.5 do 3 m razdalje. Lahko jih tudi posadimo v rahlem cik-caku. Podnje posadimo japonsko kutino (v odmaknjenosti vsaj 1.5 m). Z posaditvijo belih narcis in žafranov bomo pričarali izgled bele preproge.

 

Zasaditev za večji prostor

Za to zasaditveno kombinacijo sem izbrala: japonsko okrasno češnjo (Prunus serrulata 'Kanzan'), brogovito (Viburnum x bodnatense 'Dawn', Viburnum x burkwoodii), japonsko kutino (Chaenomeles speciosa 'Nivalis'), narcise (Narcissus sp.) in razne trajnice. Japonsko okrasno češnjo postavimo na sredino, levo in desno posadimo brogoviti v odmaknjenosti vsaj 2 m (katero posadimo kam se odločimo sami, saj dosežeta približno enake dimenzije), pred njiju pa, na vsako stran po eno, posadimo japonsko kutino. Pred njih ali ob ali pod njimi pa posadimo narcise (izberemo takšne z belimi cvetovi) in blazinasto razraščajoče trajnice. Ker je okrasna japonska češnja drevo, lahko podnjo postavimo tudi klopco. Če se odločimo za postavitev klopce, bomo izbrane rastline razporedili glede na klopco.

 

Spomladanska rumena

Pri naslednji kombinaciji sem izbrala rumeno cvetoče rastline. Izbrala sem: golocvetni jasmin (Jasminum nudiflorum), rumenocvetne narcise in rumenocvetne spomladanske žafrane. Posadimo dva do tri grme golocvetnega jasmina v razmaku enega do 1.5 m. Lahko jih posadimo v ravni vrsti ali pa v rahlem cik-caku. Veje golocvetenega jasmina se rahlo prevešajo zato dobimo videz padajočih kaskad. Lahko ga posadimo tudi ob steno. Pred njega posadimo rumenocvetne narcise in žafrane. Če golocvetni jasmin posadimo v gredo brez opore, lahko levo in desno posadimo še forzicijo v oddaljenosti do enega metra.

Lahko bi še naštevala spomladanske zasaditve, a je kombinacij veliko, zato tudi priporočam, da se oglasite v kakšni drevesnici, kjer vam bodo znali svetovati katere rastline za najboljši spomladanski efekt posaditi skupaj.

 

 

Zapisala: Tanja Planinšek, ing.vrt.

Fotografije: Tanja Planinšek

Rhododendron sp.

Rhododendron sp.

Erica carnea

Erica carnea

Erica carnea

Erica carnea

Amelanchier lamarckii

Amelanchier lamarckii

Cornus mas

Cornus mas

Forsythia x intermedia

Forsythia x intermedia

Narcissus sp.

Narcissus sp.

Magnolia stellata

Magnolia stellata

Crocus sp.

Crocus sp.

Jasminum nudiflorum

Jasminum nudiflorum

Crocus sp.

Crocus sp.

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za sporočilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013, je prinesel nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, varnosti...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje...). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (uporabniško ime, jezik, regijo...) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov nastavite tako, da piškotkov ne sprejemajo.

Za informacije o zmožnostih posameznih brkljalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

Drevesnica Omorika d.o.o.