Hortenzije - kraljice vrtov

Hortenzije so priljubljene grmovnice in plezalke, ki jih radi sadimo v vrtove. Njihova socvetja so v različnih odtenkih barv – od bele, rožnate do modre. Zanimive pa niso samo v času cvetenja, ampak so nekatere med njimi zanimive tudi v jesenskem času. Največkrat v vrtovih najdemo Hydrangea macrophylla, ki imajo velika okrogla socvetja v rožnati ali modri barvi odvisno od pH-ja zemlje.

 

Rastne zahteve in oskrba

Hortenzije najbolje uspevajo v vlažni, a dobro odcedni zemlji v senčni ali pol-senčni legi v vrtu. Ne marajo leg, kjer bi bile izpostavljene mrzlim vetrovom in zmrzali, ki lahko poškoduje mlade poganjke. Prav tako jim ne ustrezajo sončne lege, saj jim sonce lahko poškoduje liste in potrebno je tudi dodatno zalivanje, če želimo, da bodo uspevale.

Dobro bodo uspevale, če jih pognojimo z uležanim gnojem ali jim redno dodajamo lubje ali jih pognojimo z ustreznimi gnojili ali pa jim dodajamo kompost. Če se odločimo, da bomo dodajali gnojila, jih dodajamo na bolj revnih tleh, kjer ni dovolj hranil. Na zemlji bogati z hranili dodatno gnojenje ni potrebno. Pretirano gnojenje lahko povzroči pretirano rast in manj cvetenja. Poleg tega bi bile pregnojene hortenzije tudi bolj občutljive na zmrzal.

Obrezovanje hortenzij se razlikuje glede na to ali so plezalke ali grmaste. Plezalke kot je H. anomala subsp. petiolaris obrezujemo po cvetenju. Porežemo suha socvetja. Ostale odmrle poganjke porežemo do prvih zdravih popkov. Če jo porežemo pred cvetenjem, se lahko zgodi, da ne bo cvetela kar nekaj let.

Grmastim hortenzijam izrezujemo stare veje pred cvetenjem. Stare veje odrežemo pri tleh. S tem spodbudimo novo rast. Slabe oziroma zanemarjene hortenzije lahko porežemo do tal. Pri teh hortenzijah cvetenja v tem letu ne bo, bodo pa zacvetele v prihodnjem ali še naslednjem letu. Odcvetela socvetja odstranimo pomladi pred odganjanjem oziroma ob začetku odganjanja. Odcvetela socvetja pustimo čez zimo na hortenzijah zaradi zaščite pred nizkimi temperaturami. Hortenzije z diskastimi socvetji lahko porežemo po cvetenju do drugega para listov pod socvetjem.

H. paniculata in H. arborescens se obrezujejo nekoliko drugače kot zgoraj opisane. Izrezujemo jim odmrle in starikave veje. Veje prejšnjega leta (enoletni poganjki) porežemo nazaj do prvih zdravih popkov. Za več cvetenja in večja socvetja jih lahko porežemo bolj močno – nekje do višine 25 cm ali 60 cm, če želimo večje grmičke.

 

Spreminjanje barve

Največja zanimivost pri nekaterih hortenzijah je spreminjanje barve cvetov. Ta lastnost je najbolj pogosta pri H. macrophylla.

Sprememba barve cvetov je odvisna od pH-ja tal. Modre cvetove imajo v tleh s kislim pH-jem, nežno vijolične so v tleh z nevtralnim pH-jem in rožnate so v tleh z bazičnim pH-jem. Hortenzije z belimi in zelenimi cvetovi barve ne spreminjajo ne glede na pH tal.

Za zalivanje hortenzij je priporočljiva uporaba deževnice, saj lahko voda iz pipe spremeni barvo cvetov – npr. modri cvetovi s spremenijo v svetlo vijolične ali rožnate.

Barva cvetov se spreminja tudi pozno poleti (avgust, september). Modre in rožnate barve se spremenijo v kombinacije zelene in rožnate ali rdeče. Beli cvetovi se obarvajo v bolj živahno rožnato barvo. To je popolnoma normalno, novi cvetovi pomladi pa bodo spet v takšnih barvah kot morajo biti.

 

Nekaj najpogostejših hortenzij v naših vrtovih

H. arborescens 'Annabelle'

Hortenzija ima zelene liste in velika bela socvetja, ki so lahko velika do 30 cm. Najprej so zeleno-bele barve, potem pa se obarvajo v čisto belo barvo. Cvetovi so sterilni. Uspeva v senci ali pol-senci v vlažni, a odcedni zemlji. V višino in širino doseže od 1,5 do 2,5 m.

H. macrophylla

V tej skupini hortenzij najdemo takšne z okroglastimi socvetji in tiste z diskastimi socvetji. Najbolje uspevajo na senčnih in pol-senčnih legah v vlažni, a dobro odcedni zemlji. Nekaj najbolj zanimivih sort:

  • H. macrophylla 'Ayesha' ima široke ovalne liste zelene barve. Poleti razvije socvetja rožnate ali nežno vijolične barve. V višino doseže od 1 do 1,5 m.
  • H. macrophylla 'Bluebird' (sin. H. serrata 'Bluebird') ima ovalne zelene liste, ki se v jeseni obarvajo rdeče. Ima diskasta socvetja. V sredini socvetja se nahajajo majhni cvetki, ki so modre barve. Le-ti so obdani z večjimi cvetovi, ki so lahko nežno modre ali nežno rožnate barve. V višino in širino doseže od 50 do 100 cm.
  • H. macrophylla 'Nigra' je zanimiva zaradi vijolično-črnih stebel. Listi so ovalni in zelene barve. Cvetovi so rožnate ali modre barve. Socvetja so okrogla. V višino in širino doseže od 1 do 1,5 m.
  • H. macrophylla 'Veitchii' ima svetleče ovalne liste, ki so zelene barve. Socvetja so diskasta. V sredini socvetja se nahajajo majhni cvetki, ki so modre barve ter so obdani z večjimi belimi cvetovi, ki se obarvajo rožnato.

H. paniculata 'Limelight'

Hortenzija ima ovalne nazobčane temno zelene liste, ki v jeseni dobijo rdeč nadah. Socvetja so sprva bela, nato pa se obarvajo v nežno zeleno barvo in proti jeseni v rožnato. Cveti od julija pa vse do oktobra. V višino in širino doseže do 1,5 m.

H. paniculata 'Vanille Fraise' ('Renhy')

Hortenzija ima ovalne zelene liste. Cvetovi so zbrani v grozdasta socvetja, ki so sprva beli, nato pa se začno barvati v rožnato. Barvanje cvetov poteka postopoma, tako da izgleda kot da se barve prelivajo iz ene v drugo. V jeseni so cvetovi popolnoma obarvani v rožnato. V višino in širino doseže od 1,25 do 2 m.

H. quercifolia

Hrastavolistna hortenzija je zanimiva tako v času cvetenja kot tudi v jesenskem času, ko se obarvajo listi. Listi spominjajo na liste hrasta (od tod tudi ime hrastavolistna hortenzija). Sprva so zelene barve in se v jeseni obarvajo v rdečo barvo. Socvetja so grozdasta, cvetovi so bele barve. V višino zraste od 1 do 1,5 m, v širino pa od 1,5 do 2,5 m.

H. anomala subsp. petiolaris

Je plezalka, ki lahko zraste od 9 do 15 m visoko in do 2,5 m široko. Listi so zelene barve, dolgi do 11 cm in široki do 8 cm. Socvetja so bele barve in sestavljeni iz večjih cvetov in množice manjših, ki se nahajajo v sredini socvetja.

Hortenzije so v času cvetenja prave lepotice, saj cvetijo zelo bogato. Prav zaradi njihovega bogatega cvetenja lahko rečemo, da so kraljice vrtov.

 

Zapisala: Tanja Planinšek, ing.vrt.

Foto: Tanja Planinšek

Hortenzije ob vodi

Hortenzije ob vodi

Hydrangea arborescens 'Annabelle'

Hydrangea arborescens 'Annabelle'

Hydrangea macrophylla

Hydrangea macrophylla

Hydrangea macrophylla (modri cvet)

Hydrangea macrophylla (modri cvet)

H. macrophylla 'Ayesha'

H. macrophylla 'Ayesha'

H. macrophylla 'Bluebird'

H. macrophylla 'Bluebird'

Hydrange quercifolia

Hydrange quercifolia

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za sporočilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013, je prinesel nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, varnosti...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje...). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (uporabniško ime, jezik, regijo...) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov nastavite tako, da piškotkov ne sprejemajo.

Za informacije o zmožnostih posameznih brkljalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

Drevesnica Omorika d.o.o.