Zimske zvezde

V zimskem času vrt počiva. Rastline počivajo po mesecih, kjer so se nekatere pokazale v vsej svoji lepoti in so dale vse od sebe, da so bile v centru pozornosti za vsaj nekaj časa. V zimskem času pa do izraza največkrat pridejo iglavci in zimzeleni listavci. Le-te rastline postanejo zvezde vrta. To so rastline, ki vnesejo življenje v vrt tudi pozimi, ko narava počiva.

Iglavci (zimzelene rastline) so čez leto nekako potisnjeni v ozadje, saj je toliko listnatih rastlin in trajnic, ki pritegnejo našo pozornost, da nanje največkrat pozabimo oziroma jih ne opazimo. Mnogi so mnenja, da iglavci prinašajo negativno energijo, a ni tako. V zimskem času so ravno iglavci tiste rastline, ki vnašajo življenje oziroma nekaj zelenila v vrt. Nekateri iglavci so zanimivi zaradi oblike rasti in njihove barve iglic. Ravno zaradi tega sem se odločila, da nekaj iglavcev izpostavim in jih opišem v tem članku.

Prvi posebni iglavec je Abies koreana 'Silberlocke' (korejska jelka). Korejska jelka je počasi rastoč iglavec, ki ima na zgornji strani zelene iglice spodaj pa so srebrnkasto-bele. Iglice so nekoliko privihane, da se vidi spodnji svetlejši del iglic. Na jelki se že zelo hitro pojavijo vijolični storži, ki dodajo rastlini še dodaten čar. Korejsko jelko je najbolje saditi v vlažna in odcedna ter rahlo kisla tla. Najbolje jo je posaditi na sončno in zavetno lego v vrtu. V višino bo dosegla med 2,5 in 4 metra. Pri korejski jelki obrezovanje ni potrebno. Posadimo jo lahko kot samostojno rastlino ali v skalnjak ali peščeni vrt ali pa jo posadimo v okrasni lonec (potrebno je zalivanje, saj rastlina ne more črpati vlage s koreninami).

Zelo opazna pozimi je Cedrua atlantica (libani) 'Glauca Pendula' (C. libani subsp. atlantica 'Glauca Pendula') (povešava atlaška cedra). Cedra ima prevešajočo krošnjo in sivo-modre iglice. Iglice so na veje pritrjene v šopkih. Storži se na cedri pojavijo po dveh ali treh letih in so sodčkaste oblike. Cedri ustrezajo vlažna in odcedna ter nekoliko kisla tla. Najbolje jo je posaditi na sončno lego v vrtu. Višina cedre variira, saj je odvisna od tega na kakšni višini bomo dovolili, da se začno veje prevešati. V širino pa doseže do 4 metre. Cedro posadimo kot samostojno rastlino, ki jo lahko podsadimo z pokrovnimi vrtnicami ali obsadimo z okrasnimi travami ali z drugimi nižjimi ali srednje visokimi rastlinami.

Nekoliko živahnejšo barvo v vrt pozimi vnese Chamaecyparis lawsoniana 'Lane' (pacipresa), saj so iglice zlato-rumene barve na zgornji strani, spodaj pa so rumeno-zelene barve. Je ena izmed boljših rumenih pacipres, saj ne spreminja svoje rumene barve v zeleno. Pacipresi ustrezajo vlažna in odcedna tla. V vrtu jo je najbolj posaditi na sončno ali pol senčno, zavetno  lego. V višino bo dosegla do 12 metrov, v širino pa med 3. in 4. metri. Pacipreso se lahko obrezuje oziroma se ji izrezuje posušene veje. V vrtu se jo posadi kot samostojno rastlino obsajeno z nižje rastočimi rastlinami.

Naslednji iglavec, ki je zanimiv pozimi je Chamaecyparis nootkatensis 'Pendula' (povešava notkasta pacipresa). Pacipresa ima elegantno prevešajočo krošnjo. Glavni poganjek raste vedno navzgor, stranske veje pa se prevešajo. Njene iglice so temno zelene barve. Ima veliko storžkov, ki so modro-zelene barve in 1 cm veliki. Pacipresi ustrezajo vlažna in odcedna ter rahlo kisla tla. V vrtu se jo sadi na sončno ali pol senčno lego. V višino bo dosegla med 8. in 12. metri, v širino pa med 3. in 5. metri. Pacipreso je v vrtu najbolje posaditi kot samostojno rastlino, saj ne mara konkurence višje rastočih rastlin. Obsadi se jo lahko z nižje rastočimi rastlinami.

Počasi rastoča je tudi Picea omorika 'Pendula' (povešava omorika). Iglice povešave omorike so zelene barve na zgornji strani, na spodnji strani pa ima dve svetli črti, ki dajeta iglicam modro-zelen izgled. Veje se močno prevešajo in so na koncih nekoliko privihane, da dajejo izgled kljukice. Povešavi omoriki ustrezajo vlažna in dobro odcedna tla. V vrtu se jo posadi na sončno in zavetno lego. V višino bo dosegla med 8. in 10. metri, v širino pa med 1. in 1,5 metra. Povešavo omoriko je najbolj posaditi kot samostojno rastlino, ki se jo obsadi z nižje rastočimi rastlinami.

Med počasi rastoče iglavce spada Pinus leucodermis (P. heldreichii var. leucodermis) (bor, bosanski bor). Iglice bora so zelene barve. Na vejah se pojavljajo v parih (dve iglici v šopu). Storži so podolgovato ovalne oblike, v mladosti črne barve, kasneje se obarvajo v temno rjavo. Bor je zelo toleranten glede tal, ne prenaša pa zastajajoče vode. V vrtu se ga posadi na sončno in odprto lego. V višino bo dosegel med 8. in 10. metri (v naravi tudi do 20 metrov), v širino doseže 4. in 7. metri. Bor se v vrtu posadi kot samostojno rastlino. Dobro prenaša mestna okolja.

Zima je čas za počitek. Tako kot rastline, si moramo malce odpočiti tudi mi. V vrtu pa je nekaj takšnih rastlin, ki ravno v zimskem času zasijejo v vsem svojem sijaju in to so iglavci. Če imamo kakšnega posajenega bliže k hiši, ga lahko v božično novoletnem času tudi dodatno okrasimo in še dodatno bo zasijal. Iglavci so res zimske zvezde.

 

Zapisala: Tanja Planinšek, ing.vrt.

Fotografije: Marija Herman-Planinšek, svetovni splet

Abies koreana 'Silberlocke'

Abies koreana 'Silberlocke'

Cedrus atlantica (libani) 'Glauca Pendula'

Cedrus atlantica (libani) 'Glauca Pendula'

Chamaecyparis lawsoniana 'Lane'

Chamaecyparis lawsoniana 'Lane'

Chamaecyparis nootkatensis 'Pendula'

Chamaecyparis nootkatensis 'Pendula'

Picea omorika 'Pendula'

Picea omorika 'Pendula'

Pinus leucodermis

Pinus leucodermis

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za sporočilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013, je prinesel nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, varnosti...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje...). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (uporabniško ime, jezik, regijo...) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov nastavite tako, da piškotkov ne sprejemajo.

Za informacije o zmožnostih posameznih brkljalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

Drevesnica Omorika d.o.o.