Polži - naši sovražniki št. 1 v boju za rastline

Po dolgem zimskem spanju se že vsi veselimo, da bo naš vrt ponovno oživel. Zemlja je navlažena in temperature se začno počasi dvigati. Rastline začno s svojimi poganjki kukati iz zemlje. Pojavijo se tudi že prvi cvetovi. Takšni pogoji – vlaga, novi, mladi poganjki, cvetovi,… - so pravi raj za polže. Polži lahko le v nekaj minutah pohrustajo mlade sejančke, da ne govorimo o uničenju naših najljubših host. V takšnem primeru jim je potrebno napovedati vojno in se proti njim boriti z vsemi razpoložljivimi sredstvi.

 

Polži so hermafroditi

Polži so hermafroditi, kar pomeni, da imajo tako ženske kot moške reproduktivne organe. Posledica tega je, da lahko vsak polž proizvede preko 100 jajčec na leto. Jajčeca so bela (po velikosti spominjajo na granule gnojila). Polži jih izvalijo pod zemljo. Mladi polžki se pojavijo po 10. do 21. dneh in zrelost dosežejo v šestih tednih. Polži lahko živijo kar nekaj let (2 – 6 let) in vsako leto postanejo večji ter pojedo več. En polž lahko v eni sezoni poje do 0,8 kg rastlin. V povprečju pa naj bi se v vrtu nahajalo okoli 200 polžev.

Polži se največkrat skrivajo preko dneva na temnih in vlažnih mestih. Na plan pridejo zvečer oziroma, ko se ohladi. Polži so bili nekoč bitja morja. Ko so prišli na kopno, so se njihove škrge spremenile v pljuča, da so lahko preživeli na kopnem. Za svoje preživetje na kopnem še vedno potrebujejo vlago. Veliko le-te izgubijo skozi sluz, ki jo izločajo, ko se premikajo. Da proizvedejo dovolj sluzi, morajo nenehno jesti in piti. Polž lahko poje dvakrat toliko kot tehta. Ima tudi 27.000 zob.

 

Kako se jih lahko znebimo

Obstaja veliko tehnik in načinov kako preprečiti polžem, da jedo naše rastline:

  • Porežemo veje grmov, ki se dotikajo tal.
  • Porežemo travo na robovih, kjer se lahko polži skrijejo čez dan.
  • Odstranimo odvečno odpadlo listje.
  • Preverimo njihova najljubša skrivališča – okoli komposta, mesta kjer je vlažno in temno.
  • Opravimo spomladansko čiščenje – odstranimo plevele, saj se polži zelo radi skrivajo tudi pod njimi ali pa izležejo jajčeca pod njimi.
  • Poiščemo predatorje, ki se radi hranijo s polži – krti, ježi, žabe, močeradi, mesojedi hrošči in stonoge.

Polžev se lahko znebimo tudi tako, da odstranjujemo njihovo sluz. Sluzaste sledi, ki jih puščajo, dajo vedeti drugim polžem kje se nahaja njihova najljubša hrana. Le-te lahko prekrijemo tako, da jih posujemo z zemljo. Na talnih površinah pa jo očistimo s toplo vodo in nekaj detergenta. Drug način je, da spomladi prekopljemo zemljo. Polži namreč čez zimo hibernirajo. S tem ko prekopljemo zemljo, se jih bomo nekaj znebili. Polže lahko preženemo tudi z nekaterimi rastlinami, katerih vonj jim ne ustreza – meta, česen, krvomočnice, koromač,… Le-te rastline posadimo tako, da bodo na robovih gred.

V vrtovih lahko posadimo tudi rastline, ki jih polži ne objedajo, ker jih ne marajo. Takšne rastline so: artemisija, plavica, spominčica, fuksija, hortenzije, potonike, tulipani,….

 

Prepreke

Polžev se lahko znebimo tudi z nekaterimi preprekami. Na vrtu lahko okoli rastlin, ki jih polži zelo radi objedajo, posujemo pepel. Polžem ni všeč vonj in tudi okusen ni. Po dežju ga moramo ponovno nanesti. Tudi z mešanico peska in zdrobljenih školjk jih bomo uspešno pregnali z vrta. Le-ta mešanica polže poreže, ko lezejo čez njo, kar ima za posledico izsušitev. Podoben učinek bomo dosegli z mešanico s strtimi lupinami lešnikov, z zdrobljenimi školjkami, z gramozom in z borovimi iglicami. Tudi z žagovino bomo dosegli podoben učinek kot s prej omenjenimi pripomočki. Dober odganjalec polžev je tudi baker. Baker je namreč za njih kot električna žica, saj jih strese in s tem tudi odžene.

Rastline v loncih lahko zaščitimo, tako da lonce namažemo s petrolejem. Petrolej je masten in tako polži ne bodo mogli zlesti preko njega, saj ne bodo imel oprijema.

Rastline, ki so všeč polžem, lahko zaščitimo tudi z jukinim (Yucca sp.) sprejem. Odrežemo jukin list in ga sesekljamo v sekljalniku. Sesekljan list zmešamo z vodo in nalijemo v posodo z razpršilcem. Z to mešanico poškropimo rastline. Vonj bo odganjal polže. Druge mešanice, s katerimi lahko poškropimo rastline, so:

  • česen in tekoči parafin,
  • kis in voda,
  • vrela voda, čili, nekaj hrenove korenine in nekaj listov krvomočnice (Geranium sp.) sesekljamo v sekljalniku – tekočino moramo ohladiti preden z njo poškropimo rastline.

 

Pasti, strupi in vabe

Polžev se lahko učinkovito rešimo tudi z postavljanjem različnih pasti, ki jih privabljajo. Polže privablja vonj piva. Pivo nalijemo v nižjo posodo, jo postavimo nekje v vrtu in počakamo čez noč. Polži, ki bodo prilezli 'na pivo', se bodo utopili (ali napojili do mrtvega). Prav tako učinkovita je Coca-cola. V vrtu lahko okoli rastlin posujemo tudi usedlino kave. Le-ta jih bo dehidrirala. Polži imajo zelo radi ovsene otrobe. Le-te potrosimo okoli rastlin in pustimo polžem, da jih pojedo. Ovseni otrobi bodo v polžih nabreknili, kar bo imelo za posledico eksplozijo.

Polžev se lahko znebimo tudi s pomočjo strupov. Modre granule posujemo okoli rastlin, ki jih polži obžirajo. Če ne želimo, da bi v stik s strupom prišle druge živali (mačke, psi, ptiči,…) in otroci, lahko v zemljo vkopljemo plastenko, tako da bo iz zemlje gledal samo tulec. V plastenko nasujemo granule. Tako bodo do strupa res prišli le polži. Obstajajo tudi spreji, s katerimi napršimo zemljo. Polže bo le-to ubilo, ko bodo lezli čez to zemljo. Polže bomo morali pobrati, da ne jih ne bodo mogle pojesti živali, ki se prehranjujejo tudi z njimi. Polžev se lahko znebimo tudi s pomočjo amoniaka. Zmešamo amoniak z vodo v razmerju 1:3 in natočimo v posod z razpršilcem. Polža moramo zadeti, da ga uničimo. Zelo učinkovito se lahko polžev znebimo s pomočjo soli, ki jo potrosimo po njih ali pa okoli rastlin. Pri vnašanju soli moramo biti previdni, da si ne bomo naredili določene predele vrta slane, kar pa rastlinam ne ustreza.

Ker nekateri ne želijo pobijati živih bitij, je tukaj tudi nekaj načinov kako se lahko temu izognemo. Okoli rastlin, ki jih polži radi objedajo, položimo narobe obrnjene liste zelja ali solate. Le-te liste potem odstranjujemo s polži vred. Drugi način je, da na vrtu postavimo polovice lupin grenivke. Izrežemo en del, da dobimo izgled hišice z vrati. Polži se bodo nagnetli pod lupinami in tako se jih bom lahko znebili. Tretji način je, da po vrtu razpostavimo koščke preproge navlažene z vodo. Navlaženi koščki preproge so tudi dobra vaba za polže, saj gredo nanje kot čebele na med. Ko so polži na preprogi, jih otresemo. Dobra vaba je tudi mačja in pasja hrana. Nasujemo nekaj mačje ali pasje hrane v posodo in jo vkopljemo v vrtu na predelu, kjer je največ polžev. Ko se bodo prišli gostiti, jih odstranimo.

Verjamem, da vsak izmed nas pozna še kakšen način kako se znebiti polžev v vrtu. Z zgoraj naštetimi si lahko učinkovito pomagamo, da bodo polži pustili na miru naše najljubše rastline. Pa srečno v boju s polži!

 

Zapisala: Tanja Planinšek, ing.vrt.

Karikature/risbe: Tanja Planinšek

Polži lahko le v nekaj minutah pohrustajo mlade sejančke, da ne govorimo o uničenju naših najljubših host.

Polži lahko le v nekaj minutah pohrustajo mlade sejančke, da ne govorimo o uničenju naših najljubših host.

Polžem lahko postavimo prepreke z rastlinami, ki jih ne marajo oz. jim smrdijo.

Polžem lahko postavimo prepreke z rastlinami, ki jih ne marajo oz. jim smrdijo.

Pivo nalijemo v nižjo posodo, jo postavimo nekje v vrtu in počakamo čez noč. Polži, ki bodo prilezli 'na pivo', se bodo utopili (ali napojili do mrtvega).

Pivo nalijemo v nižjo posodo, jo postavimo nekje v vrtu in počakamo čez noč. Polži, ki bodo prilezli 'na pivo', se bodo utopili (ali napojili do mrtvega).

Po vrtu nastavimo polovice lupin grenivke. Pod njimi se bodo nagnetli polži in tako jih bomo lahko odstranili.

Po vrtu nastavimo polovice lupin grenivke. Pod njimi se bodo nagnetli polži in tako jih bomo lahko odstranili.

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za sporočilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013, je prinesel nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, varnosti...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje...). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (uporabniško ime, jezik, regijo...) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov nastavite tako, da piškotkov ne sprejemajo.

Za informacije o zmožnostih posameznih brkljalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

Drevesnica Omorika d.o.o.